BİR BAŞARI HİKÂYESİ

ileeticaretturkiye

BİR BAŞARI HİKÂYESİ

Temizlik ihtiyacı bulunan kullanıcılarla hizmet sağlayıcılarını buluşturan platform Temizlik.com’un kurucuları Hakan Kibar ve Koray Kibar ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Biraz kendinizden bahseder misiniz?
Hakan Kibar, 1989 İstanbul do- ğumluyum. İlk üniversiteme henüz 16 yaşındayken Anadolu Üniver- sitesi, İşletme Fakültesinde baş- ladım ve 20 yaşında üniversite mezunuydum. Ardından ikinci Üni- versite olarak aynı üniversitede Marka İletişimi bölümünü bitirdim. Şu an Yeditepe Üniversitesi E-Ti- caret Yüksek Lisansı programını tamamlıyorum. Yabancı dil eğitimi- mi Londra’da Kaplan College’de tamamladım. Koray Kibar, 1986 İstanbul do- ğumluyum. Maltepe Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Mezunuyum. Daha önce Yazılım şirketimden exit verdim. Yabancı dil eğitimimi Londra’da Kaplan College’de tamamladım.
Temizlikyolda.com siste- minden bahseder misiniz? Fikir nasıl ortaya çıktı?
Temizlikyolda.com en kısa tabiri ile Yemeksepeti.com’un temizlik versiyonudur. Kullanıcılar adreslerine yemek siparişi verir gibi; kuru temizleme, ev temizliği ve halı yıkama gibi temizlik firmalarından online sipariş oluşturuyorlar. Üye iş yerlerimiz Temizlikyolda.com’a aylık bir ücret ödeyerek online mağaza açıyorlar ve hizmet sağ- ladıkları semtlerden online sipariş alıyorlar. Biz de bu siparişleri eksiksiz ve titizlikle inceleyerek en hızlı şekilde üye iş yerlerimize ileterek, iletmiş olduğumuz siparişlerden komisyon alıyoruz. Kullanıcıların her temizlik ihtiyaçlarında Temizlikyolda.com’a tekrar tekrar gelmesinin sebeplerini de şu şekilde sıralayabilirim;

• Adreslerine hizmet veren temizlik şirketlerini listeleyip bu şirketlerin fiyatlarını karşılaştırabiliyorlar. • Kullanıcıların yorum ve puanları- na bakıp karar verebiliyorlar. Üye iş yerleri bu yorum ve puanları çok ciddiye aldığı için Temizlikyolda.com’dan iletilen siparişlerde hizmet maksimum seviyede kusursuz sağlanıyor.

• 7/24 online sipariş oluşturulabiliyor.

• Her siparişte kredi kartlarında biriken puan sistemi gibi biriken punlar var. Örneğin ev temizlettiniz,hesabınıza 10 TL yükleniyor ve bu puanı kuru temizleme gibi diğer hizmetlerde kullanabiliyorsunuz.

• Kapıda kredi kartı veya nakit gibi ödeme sistemlerinin yanı sıra in- ternetten taksitle hizmet alabiliyorsunuz. Hiç paraya dokunmanıza gerek yok.

• İhtiyacınız ister kuru temizleme, ister ev temizliği veya halı yıkama olsun tüm temizlik ihtiyaçları her zaman en uygun ve hızlı şekilde Temizlikyolda.com’dan sağlanabiliyor.

• Temizlikyolda.com’dan verilen siparişlerde %100 memnuniyet ve en iyi fiyat garantisi veriyoruz. Aksi durumlarda hizmet tamamen üc- retsiz olarak tekrar ediliyor.

• Ev temizliği hizmetimizde kesin- likle eve giden tüm personeller yasaya uygun koşullarda sigortalı ve eğitimli oluyorlar. Ayrıca hırsız- lık ve kaza gibi durumlar için eşya sigortalı hizmet sağlanıyor.

• Ve nasıl ki yemek, çiçekte inter- neti kullanıyorsak burada da ben- zer çok sayıda avantaj bulunuyor. Fikre gelince, fikir en yakınımız annemizden geldi. “Neden yemek, çiçek, internetten evlere gidiyor da, kuru temizlemeler, ev temizli- ği şirketleri gitmiyor? “gibi bir fikri bize kazandırdı. Biz de sektör ve pazar araştırması yaparken ev temizliği, kuru temizleme, halı yıkama ve diğer tüm temizlik ihtiyaçları için kurulmuş ve online sipariş kabul eden bir girişim göremedik. Tabiri caizse internetten temizlik sektöründe büyük bir açık vardı. Pazar inanılmaz büyük, problemler çok ve çözüm yoktu. Doğru zamanda doğru işi yaptık ve eve servisi olan kuru temizlemeleri, ev temizlik şirketlerini ve halı yıkamalarını, bu hizmeti almak isteyen müşteriler ile buluşturduk.

Türkiye’de genellikle tekstil, gıda veya teknoloji alanında girişimler yapılıyor. Sizi temizlikle ilgili bir girişimde bulunmaya iten sebepler neydi?
Yazılım ve grafik kökenli iki co-founder olduğumuz ve bu alanda bir çok internet şirketine iş
yaptığımız için internetteki büyük pazarı yakından görme fırsatımız oldu. Biz de kendi projemizi yapma fikrine kapıldık ve fikir aramaya başladık. Türkiye’de yeni bir yemek sipariş sitesine ihtiyaç yoktu. Çiçek, taksi, market gibi alanlar- da da çok başarılı girişimler vardı. Private shopping zaten çok rekabetli bir sektördü ve buralara girip devleşmiş markalar ile rakip olmak istemedik. Ne yapabilirdik peki? Yemekten; çiçeğe, marketten; taksiye insanların tüm ihtiyaçlarını internetten karşıladığını ve bu sektörlerde lider şirketler olduğunu biliyorduk. Bahsetmiş olduğum gibi konuyu ailemiz ile de tartışırken, fikir en yakınımız annemizden geldi. Biz de sektör ve pazar araştırması yaparken ev temizliği, kuru temizleme, halı yıkama ve diğer tüm temizlik ihtiyaçları için kurul- muş ve online sipariş kabul eden bir girişim göremedik. Pazar inanılmaz büyük, problemler çok ve çözüm yoktu. Türkiye’de bizim hizmet sağladığımız kuru temizleme, ev temizliği, halı yıkama gibi sektörlerde temizlik pazarı senelik 7 Milyar TL’nin üzerinde ve gitgide, hızla büyüyor. Doğru zamanda doğru işi yaptık. Bizimle beraber Dünya’da da özellikle Amerika ve Avrupa’da çok sayıda başarılı benzer modeller kuruldu. Bunlardan bazıları 500 milyon dolar değerlemeye ulaşan ve internetten ev temizliği hizmeti aldığınız Handy.com ve Amazon ile iş birliği yapan Taskrabbit.com gibi internet hizmet siteleri.

Kaç kişilik bir ekiple çalışı- yorsunuz?
Temizlikyolda.com bir pazaryeri, marketplace projedir. Dolayısıyla bizim depomuz, lojistiğimiz veya yüksek kira gibi benzeri masraflarımız bulunmuyor. Ofisimiz de kendimize ait. Türkiye’de 11 il ve KKTC’de toplam 500’den fazla üye iş yerimiz var ancak tüm projeyi şuan için 10 kişilik bir ekip ile yönetebiliyoruz. Aslında sistemin büyük bir kısmı otomatik işliyor. Biz sadece kontrol ediyoruz. Şuan 50.000 üyemiz var ve bunların her ay ortalama 5 bini sipariş veriyor.

Temizlikyolda.com en çok hangi illerde kullanılıyor?
En çok İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’dan sipariş alıyoruz. En yoğun sipariş günü haftanın başlangıcı Pazartesi günleri saat 12:00 ve 15:00 arası veriliyor. En çok ev temizliği siparişi Kadıköy, Etiler ve Beşiktaş bölgelerinden gelirken kuru temizleme hizmeti ise en çok Ataşehir ve Maslak bölgelerin- den kullanılıyor. Kullanıcılarımızın büyük bir çoğunluğu çalışan ve temizliğe zamanı olmayan beyaz yakalılar, anneler ve üniversite öğrencilerinden oluşuyor.

Aldığınız yatırımlar neler?
Temizlikyolda.com ilk olarak 2014 yılında Türk Telekom girişimleri hızlandırma programı Pilott’ta 800 proje arasından en değerli ilk 3
proje arasına seçildi. Aynı yıl Webrazzi 2014 ödüllerinde ‘‘Yılın en iyi girişimi’’ ödülünü 1. olarak aldı. Türk Telekom Pilott’tan 25 bin TL hibe ödül parası kazandık ve Türk Telekom’un en yetkili ekibiyle San Francisco, Silikon Vadisi’ne giderek burada Facebook, Apple, Twitter, İnstragram, Uber, AirBnb, Google gibi şirketler ve global ör- neklerimize gidip sunum yapma şansı yakaladık. Burada almış olduğumuz fikirler ve geri bildirimler sayesinde projemizi geliştirdik ve 1 ay gibi bir süre sonra Türkiye’ye döndüğümüz gibi BIC Angel In- vestment’tan 500 Bin TL yatırım aldık. Buradaki yatırımcılarımız arasında Kariyer.net’in kurucusu ve CEO’su Yusuf Azoz, BIC Angel Investment kurucusu ve CEO’su Joachim Behrendt, Uni markasının (Eczacıbaşı’na satıldı) sahibi Simla Özbay, Mekanist, Scorp gibi şirket- lerin yatırımcısı Ömer Erkmenve (Milestone Capital Partners) Hakan Gonca, Ralf Rıfat Ruso, Ali Çebi, Engin Frayman, Mehmet Onarcan,
Meltem Ozcelebi, Caglar Karatas, Burcu Tuzcu Ersin gibi çok başarılı melek yatırımcılar vardı. Aynı turda Markafoni.com’un kurucusu ve Markafoni.com’u 200 milyon dolardan yukarı bir rakama Naspers Venture Capital’e satan Sn. Sina Afra da yüksek bir hisse ile ayrıca yatırımcımız oldu. Bu yatırımımızı çok iyi şekilde değerlendirerek şirket değerlememizi 1 yıl bile dolmadan çok kısa bir sürede 5 katına çıkarttık ve şu an Yemeksepeti.com’un kurucusu Nevzat Aydın ile el sıkıştık. Kendisi de yine Sina Bey gibi iyi bir hisse ile yatırımcımız oluyor. Bu yeni turda ayrıca Sanko Online da yatırımcılarımız arasına katıldı.

2016 hedefleriniz neler?
Her şeyden önce 2016 yılına rol model aldığımız Sina Afra ve Nev- zat Aydın gibi isimlerin yeni yatı- rımları ile girecek olmanın mutlu- luğunu tüm ekip olarak yaşıyoruz. Bu bizi çok motive ediyor ve Yemeksepeti.com’a çok benzeyen bir projede Nevzat Aydın’ın bize katacaklarını çok iyi biliyoruz. Bu- gün itibari ile Temizlikyolda.com Türkiye’de 11 il ve KKTC’de top- lamda 12 bölgede hizmet sağlıyor. 2016 yılında Temizlikyolda.com’u en az 30 yeni ile tanıştırmayı hedefliyoruz. Üye iş yerlerimizin şu- belerinin olduğu Arap Yarımadası, Azerbaycan, Rusya, Gürcistan gibi veya Avrupa’da global bir şirket olabiliriz. Bugün nasıl ki yemek denilince Yemeksepeti.com, e-ti- caret denilince Markafoni.com akla geliyorsa, temizlik denilince de Temizlikyolda.com olma gayesi içerisindeyiz.

Yatırım almak isteyen girişimcilere tavsiyeleriniz neler?
Bugün Türkiye ve Dünya’daki en iyi yatırımcıların yatırım yaptığı bir girişim Temizlikyolda.com. Bu isimleri aynı çatı altında toplamak inanın çok kolay değil o yüzden tecrübelerimizi şöyle aktarmak is-
terim; yatırım almak öncelikle birinci öncelik olmamalı. Yatırım almak için şirket kurmuyoruz. Girişimci fikrini hayata geçirmeli ve belirli noktalara yükseltmeli. Sonra pazarda büyümek, mevcut veya olası rakiplerin önüne geç- mek için evet yatırım aranılabilir. Ancak fikir ile yatırım peşine çık- mayı doğru bulmuyorum. Zira kimse sadece fikre yatırım yapmaz. Fikrini en hızlı ve en iyi şekilde kitlelere ulaştırabilen, servis eden yetenekli girişimcilere yatırım kapıları sonuna kadar açık. Projenizi çok iyi bir sunum ile mümkün olan tüm platformlarda çıkıp sunun. Yatırımcı çok, yatırım yapılacak proje yok deniliyor belki de varlar ama kendilerini iyi sunamıyorlar. Öncelikle girişimci taşın altına eli- ne koymalı. Kendine çok iyi bir ekip kurmalı ve bu kurucu ekibin tüm benliği ile kendilerine bu işe adamaları gerekiyor. En iyi girişimlere bakarsanız ekipte her zaman şu tabloyu görürsünüz; Hacker, Hustler ve Designer. Bu yeteneklerin en az birine veya birden fazlasına sahip olabilen bir ekip
kurarsanız yolunuz çok daha açık olacaktır. Türkiye’de maalesef pek görme- sek de aslında ABD ve Avrupa’da girişimci, yatırımcısını seçer. Bu nokta çok önemli. Benim bu konu ile alakalı bir sözüm var; ‘’1 milyon $ akıllı para, 100 milyon $ nakitten değerli’’ Burada demek istediğim yatırım- dan ziyade ‘’akıllı para’’ aranılması. Yani eğer Yemeksepeti’nin temizlik versiyonunu kuruyorsanız, gidip örnek aldığınız ve bu modeli en iyi bilen Nevzat Aydın’dan yatırım is- teyin. X bir Capital veya Holding’den size sadece para gelecektir. Bu, işinize öyle çok da düşünüldüğü gibi yaramaz ve hatta projenizin katili olabilir. Örneklerini çokça görüyoruz. Son olarak hisselerinizi asla fazla fazla kaptırmayın. Az hisse karşılı- ğı ama öz yatırımcıları kabul edin. Yeni kurduğunuz şirketinizin %50 hissesinden fazlasını sattığınızda bu şirkette ne kadar motiveli çalışabilirsiniz düşünün. Çok teşekkürler.

 

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

Bir cevap yazın