DİJİTAL PAZARLAMA VE FOTOĞRAF

ileeticaretturkiye

DİJİTAL PAZARLAMA VE FOTOĞRAF

Konuya girmeden önce değişen ürün yapılarının pazarlama stratejilerini nasıl etkilediğini incelemekte fayda var, çağımızın dijital gelişmenin bir anlamda esiri olmaya başladığını sanırım herkes ciddi anlamda hissetmeye başladı ve bunun kaçınılmaz etkisi olarak ürünler ve hizmetlerde bundan çok büyük bir pay aldı.

Örneklendirecek olursak; kahve keyfimizin değişen yolculuğuna kısaca bir göz ata- lım. Kahve bir cezve aracılığı ile ocakta belirli bir süre işleme tabi tutulduktan sonra servis edilen bir yapıya sahip iken, önce bir bardak sıcak suya istenilen ölçü- de granül şekline getirilmiş tozlar haline geldi fakat bu tiryakileri tatmin etmiyordu. Başlangıçta cezve değişim göstererek altına bir ısıtıcı yerleşti, ocak ortadan kalmıştı mutfağa gitmeye gerek kalmadan ofiste veya istediğiniz her yerde köpüklü Türk Kahvesi yapabiliyordunuz. Kısa bir aradan sonra yapım aşamasını ortadan kaldıran bir gelişme yaşandı, daha teknolojik bir araç piyasada yerini almıştı, Türk kahvesi makinesi siz suyu ve kahveyi makineye koyup bir düğmeye bastığınızda makine kahveyi yapıyor ve işlem bittiğin- de sesli bir ikaz ile kahvenizi yudumlayabileceğinizi size haber
veriyordu. Bu arada diğer kahve seçenekleri için geliştirilen tam otomatik makineleri unutmamak gerekli hepsi için gerekli tek şart; isteğiniz doğrultusunda düğmeler aracılığı ile seçiminizi yapmak ve gerekli süre sonunda ürü- ne ulaşmak süreç tam anlamı ile parmaklarınızla yönetilen bir hale gelmişti. Başka bir gelişme arabalarımız; direksiyon ilk önceleri aracın sevk ve idaresini yapan bir nesne iken bu günlerde üzerine eklenen tuş ve kollar aracılığı ile birçok şeyi de üzerinden kontrol edebileceğiniz yapıya geldi vites değiştirmek, müzik sistemi, kumanda etmek, hız kontrolü ve hatta gaz verip gaz kesmek dahil tek yapmanız gereken parmaklarınızı kullanara süreci yönlendirmek. Evet “parmaklarla dokunarak süreci yönlendirmek” bu kavram akıllı telefonlarında hayatımıza girmesi ile beraber tüm yaşam
ve alışveriş şeklimizi de değiştirmedi mi? İletişim, sosyal hayatımız, tercihlerimiz hepsi birden parmaklarımızın ucunda; gerçek anlamda dokunmadan yaşantı- mızın bir çok alanına dokunup dokundurulabilir hale geldi. Hal böyle iken fotoğrafın paylaşılabilir bir konuma gelmesi iletişimimizi bir kat daha güçlendirirken dokunmak veya dokundurmak istediğiniz alanların etkileşimini arttırmak için güçlü, içine duyguların, deneyimlerin ve ifadelerin katıldığı fotoğrafların oluşturulması gerekir. Eğer bir hizmet, bir ürün vb. yapıyı pazarlamak istiyorsanız bu imgeyi öncelikle görselleştirmeniz gerekir, bunu yaparken dikkate alınması gereken kriterler kısaca : 1/ Pazarladığınız unsurun tüm özelliklerini detaylı bir şekilde araştırın. 2/ Öne çıkan unsurları belirleyin. 3/ Rakibinizin ürününü analiz edin ve farklılıklarınızı ayrıştırın.

4/ Kullanıcının satın aldığı ürününüzden beklentilerini detaylandırın. 5/ Ürününüzü pazarda konumlandırın. 6/ Tüm bu kriterlerin toplamın- dan elde ettiğiniz sonuçları fotoğraf çekimi esnasında ürün görseline yansıtın. Bu süreç sancılı ve yorucu bir aşama gibi gelebilir, fakat tüm bunların bileşimi ile ortaya çıkan görsel tüketici gözünde tatmin edici bir noktaya gelecek satış oranlarınız fark edilir biçimde artış gösterecektir. Bu süreç ile beraber; stok, tedarik, ürün teslimi gibi birden fazla işinizin, yönet- meniz gereken bir işletmenizin de olduğu düşünüldüğünde zaman ayırması zor olan bir sürece girebilirsiniz, “bu durumlarda genellikle fotoğraf başka bir yerden alınır veya önem gösterilmeden hızlı ve basit çözümler ile ürün görseli oluşturulur”
1- Bir başkasının müşteri yapısı, pazarlama stili sizin müşteri grubunuza uygun gelmeyebilir. 2- Uygun olmayan koşullarda çekilmiş bir fotoğraf tüketicinin satın alma eğilimini düşürür. 3- Size zaman ve para kaybettirebilir. En kısa ve karlı yol ürün veya hizmetinizin fotoğraflarını bu işin uzmanına ürettirmektir dikkat edin bir fotoğrafçıya demedim sizin hizmet verdiğiniz konuda bilgi birikimi olan kişiden bahsediyorum, fotoğrafçılık genel bir kavramdır kendi içinde uzmanlık alanlarına ayrılır Düğün fotoğrafı, mimari fotoğraf, portre, moda, ürün fotoğrafı vb. fotoğrafçınızı seçerken sizin konunuza hakim olan yapıda üretim yapan uzmanlara başvurun iş örnekleri isteyin.. Fotoğraflarınızı konusuna hakim bir kişiye yaptırmanız size neler kazandırır. 1- Kaliteli ve nitelikli gör- seller satışı arttırır. 2- Size diğer işleriniz ile ilgilenmek için zaman kazandırır. 3- Ödemeniz karşılığında alacağınız faturayı mas- raflarınızdan düşersiniz. 4- Dışarıdan alacağınız hizmetler firma içindeki personel maliyetini /istihdamını azaltır. 5- Farklı görüş ve vizyon katar.

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

Bir cevap yazın