D&R, KOBO ANLAŞMASIYLA YILLIK E-KİTAP SATIŞ HEDEFİNİ BEŞE KATLADI

ileeticaretturkiye

D&R, KOBO ANLAŞMASIYLA YILLIK E-KİTAP SATIŞ HEDEFİNİ BEŞE KATLADI

D&R ve Rakuten’in e-kitap şirketi Kobo, Türkiye e-kitap pazarını yakından ilgilendiren bir anlaşmayla güçlerini birleştirdi. İki şirket, iş birliğiyle ilgili resmi açık- lamayı 27 Nisan’da düzenlenen bir basın toplantısıyla yaptı. D&R CEO’su Kürşat Demircioğlu ve Rakuten Kobo Başkanı ve CEO’su Michael Tamblyn’in katıldığı toplantıda öne çıkan notlar- dan ilki anlaşmanın D&R’ın e-kitap satışlarını ciddi ölçüde arttıracağı. Öyle ki yıllık ortalama 90 bin adet e-kitap satan D&R Kobo ile birlikte bu sayıyı beşe katlamayı ve 450 bine çıkarmayı planlıyor.
D&R’ın hedef yükseltmesinde Kobo’nun 4 milyon adet e-kitaptan oluşan devasa arşivinin Türkiye’ye açılması önemli bir faktör. Bu kitapların bir milyonu ücretsiz olarak kullanıcılarla buluşuyor. Buna ekolarak D&R, Türkçe e-kitap içeriğini de güçlendiriyor. Bugün okurlarının 15 bin adet Türkçe e-kitaba erişmesini sağlayan D&R, bu sayıyı yıl sonuna kadar 30 bine çıkarmayı planlıyor. Anlaşma D&R’ın bu içeriğini Kobo’nun Türkiye dışında faaliyet gösterdiği ülkelere götürmesinin de önünü açıyor. D&R CEO’su Kürşat Demircioğlu bu fır- satı kullanacaklarını belirtiyordu.
Kobo’nun en önemli avantajların- dan biri kendi e-okuyucularıyla birlikte, mobil ve masaüstü uygulamaları yoluyla sürekli okumaya imkan sağlaması. Yılda 10 milyon adet e-kitap satana Kobo’nun CEO’su Michael Tamblyn iş birli- ğiyle ilgili olarak faaliyet göster- dikleri 19 ülkenin hepsinde D&R benzeri iş birlikleriyle hareket et- tiklerini de söyledi. D&R’ın e-kitaplar alanında güçlü bir iş ortağıyla çalışmaya başlaması Türkiye e-kitap pazarıyla ilgili önemli bir haber zira ortaklık pazarı da büyütebilecek nitelikte. Ancak şirketin offline kitap satışlarını online’a kaydırmak gibi bir amacı en azından şu aşamada yok. Bu soruma kesin bir “Hayır” yanıtını veren Kürşat Demircioğlu, D&R’ın e-kitaplardan 2015’te 1.3 milyon TL gelir elde ettiğini ve bu yıl bu hedefi 5 milyon TL’ye çıkardıklarını da paylaştı.
Merak edenler için D&R 2015 yılını 680 milyon TL ciroyla kapattı ve bunun içinde kitabın payı yüzde 45 yani 320 milyon TL olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl 25 milyon adet kitap satan şirketin bu satışlarının her yıl yüzde 20 oranında büyüyor.

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

1 yorum

Tyron ForsbergYayın tarihi10:42 pm - May 12, 2017

Thanks , I have recently been looking for information approximately this topic for ages and yours is the greatest I have found out till now. However, what in regards to the conclusion? Are you certain concerning the source?

http://www.corburterilio.com/

Bir cevap yazın