GÜVENİLİR MAĞAZA SİSTEMİ’NİN TÜRKİYE’DEKİ İLK VE TEK UYGULAYICISI bilio.com

ileeticaretturkiye

GÜVENİLİR MAĞAZA SİSTEMİ’NİN TÜRKİYE’DEKİ İLK VE TEK UYGULAYICISI bilio.com

Bilio.com Genel Müdürü Can Günay’la Türkiye’deki en önemli internet yatırımlarından Bilio.com hakkında konuştuk.

Bilio.com’un doğuş hikayesinden kısaca bahseder misiniz? Şirket hacmi nedir?
2004’ten bu yana faaliyet gösteren Bilio.com, dünyanın en önemli medya ve e-ticaret markalarını bünyesinde bulunduran Naspers Grubu’nun bir iştiraki. Naspers’ın 13 ayrı ülkede fiyat karşılaştırma alanında kazandığı bilgi ve deneyimi Türkiye’nin hiz- metine sunan Bilio.com, grubun Türkiye’deki en önemli internet yatırımlarından biri.
Bilio.com’un bu alandaki öncülüğü ve özgün çalışmaları, Türkiye’nin e-ticaret piyasasında fiyat karşılaştırma kategorisinin oluşmasını, bu alanda hizmet veren sitelerin çoğalmasını ve insanların en uygun fiyatlı ürünleri bulmalarını sağlamış durumda. Örneğin; internet üzerinden uçak bileti satın alma, Türkiye e-ticaret pazarındaki en önemli kalemler- den biri olduğu için, hem internet kullanıcılarının hayatını kolaylaştırmak hem de işbirliği halinde olduğumuz e-ticaret sitelerine katkıda bulunarak sektörü güçlendirmek amacıyla karşılaştırdığımız 4,5 milyon ürünün arasına uçak bileti karşılaştırma hizmetini de ekledik. Her geçen gün fiyat karşılaştırma sitelerinin ve bu siteleri kullananların sayısında artış oluyor. Bilio.com’un bu alandaki öncülüğü ve özgün çalışmaları, Türkiye’nin eticaret piyasasın- da fiyat karşılaştırma kategorisinin oluşmasını ve insanların en uygun fiyatlı ürünleri bulmalarını sağlamış durumda. Bu anlamda ComScore gibi saygın küresel bir araştırma şirketinin raporunda lider olmak bizi çok mutlu eden bir sonuç. Önümüzdeki günlerde Bilio.com’da müşterilerimize veiş ortağımız olan e-ticaret sitele- rine sunduğumuz avantajlar ile fark yaratmaya ve sektöre yön vermeye devam edeceğiz.
Aylık ziyaretçi sayısı ve en fazla fiyat karşılaştırılması yapılan ürünler gibi verileri bizimle paylaşır mısınız?
Son tüketiciye ürün fiyatı karşılaştırma hizmeti sunan Bilio. com’un fiyat karşılaştırma sisteminde 800’den fazla e-ticaret mağazasına ait 4.5 milyon civarı ürün listeleniyor. Aylık beş milyondan fazla kullanıcı da sitemizi ziyaret ederek ilgilendikleri bir ürünü Bilio.com’da araştırıp Türkiye’de en ucuz fiyatla hangi alışveriş sitelerinde satıldığını görebiliyor.
Sitemiz üzerinden satış yapılmadığı için satış bilgileri bizden yok ancak hangi alanda ne kadar fiyat karşılaştırması yapıldığına dair bilgiler verebiliriz. En çok fiyat karşılaştırması küçük ev aleti alışverişlerinde yapılıyor. Küçük ev aleti satın almak isteyen tüketicilerin yüzde 77’si, 47 dakikasını fiyat karşılaştırmak için harcıyor. Fiyat karşılaştırmaya en uzun sürenin ayrıldığı alan ise tatil harcamaları. Tatil harcaması planı yapan tüketicilerin yüzde 71’i, 1 saat 5 dakikasını fiyat karşılaştırması için harcıyor. Bunları yüzde 47 ve 20 dakika ile eğlence sektörü harcamaları (konser bileti, bilgi- sayar oyunu) izliyor.
Bilio.com Güvenilir Mağaza Sistemi’nin Türkiye’deki ilk ve tek uygulayıcısı. Bu siste- mi bize biraz anlatır mısınız?
Güvenilir Mağaza sistemi, Türkiye’de ilk kez Bilio.com tarafın dan uygulanıyor. Bu sisteme giren ve mağazalardan alışveriş eden müşteriler takip ediliyor. Alışverişlerinden 10 gün sonra müşteriye bir anket gönderiliyor ve alışverişi değerlendirmeleri isteniyor. Bu değerlendirme mağazanın sıralamasını ve Güvenli Mağaza sistemindeki konumunu etkiliyor.Bilio.com’un mobil ticaret alanındaki yatırımları neler?
iPhone, iPad, Android ve Windows Phone tabanlı cep telefonu ve tabletlere ücretsiz indirilip kurulabilen ve siteyle birlikte geliştirilen mobil uygulamamız kullanıcıların her an, her yerden
Güvenli Mağaza sistemine erişmesini ve alışveriş deneyimini zenginleştirmesine yardımcı olu- yor. Kullanıcılar;

• Karşılaştırmak istedikleri ürünü, barkod okuyucu ya da mobil arama motoru ile kolay ve hızlı bir şekilde bulabiliyor.

• Filtreleme ve sıralama özelliği ile aradıkları ürüne daha çabuk ulaşabiliyor.

• Ürün hakkında yapılan yorumla- ra göz atabiliyorlar.

• Ürünleri sosyal medyada paylaşabiliyorlar.

• “İzlemeye al” özelliği ile takip etmek istedikleri ürünleri kaydedebiliyorlar.

• “İncelediklerim” bölümünden daha önce göz attıkları ürünleri tekrar inceleyebiliyorlar.

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

Bir cevap yazın