Kurumsal Firmaların Tercihi Netgsm

ileeticaretturkiye

Kurumsal Firmaların Tercihi Netgsm

2015 yılı pazar verileri raporuna göre abone sayısı en yüksek 7. Telekom Operatörü Netgsm ortaklarından Ali ÖCAL ile Netgsm’in hizmetlerini konuştuk.

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
1987 Isparta doğumluyum. Lise öğrenimimi Ankara İncesu Ana- dolu Lisesi’nde, lisans eğitimimi 2010 yılında Bilkent Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamladım. 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi MBA eğitimimi tamamladıktan sonra Netgsm İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde 2 yıl Kurumsal İletişim ve Regülasyonlar departmanında görev aldım. İstanbul’da bulunduğum bu sürede Yönetim ve Or- ganizasyon bilim dalında doktora eğitimime başladım. Ankara’da bulunan, ortağı olduğum Netgsm A.Ş.’ye 2015 senesinde geri döndüm.

Netgsm denildiğinde, “yeni bir GSM operatörü mü?” sorusu akla geliyor. Bu algı doğru mudur? Netgsm hakkında bilgi verir misiniz?
Netgsm A.Ş., Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan 2009 yılında Sabit Telefon Hizmeti (STH), Sanal Mobil Şebeke Hizmeti (SMŞH), İnternet Servis Sağlayıcı (ISS) ve Alt Yapı İşletmeciliği lisanslarını almış ve 65.000’den fazla sabit telefon, 2500’den fazla Sanal IP Telefon Santrali (softsantral) abonesine hizmet veren yeni nesil telekom operatörü olmuştur. Bünyesinde 80’in üzerinde bayi bulunduran Netgsm, 2015 yılı pazar verileri raporuna göre, abone sayısı en yüksek 7. Telekom Operatörüdür. İsminde GSM geçmesine rağmen hali hazırdaki hizmetlerin çoğunluğu sabit telefon hizmeti lisansı ile verilmektedir. Ancak sanal mobil şebeke hizmeti (MVNO – SMŞH) li- sansı kapsamında sim kart çıkarta- rak 0510 numara bloğuyla hizmet vermeye başlamak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Anladığımız kadarıyla Net- gsm sadece ses üzerine hizmet veren bir firma değil. Netgsm’in verdiği diğer hizmetlerden bahsedebilir misiniz?
Evet. Netgsm abonelerine ses hizmetinin yanı sıra, softsantral (sanal santral), izinli toplu SMS, çağrı merkezi çözümleri, 0850’li numara ve mobil faks hizmetlerini de vermekte olup tüm bu hizmetleri abonelerinin isteği ve talepleri doğrultusunda web sayfası, mobil uygulama ve masaüstü programlar ile kullanım imkanı sağlamak-
tadır. Hatta yine abonelerin istekleri doğrultusunda verdiğimiz tüm hizmetler API kodlarımız sayesinde istenilen her türlü yazılım ile entegre edilerek de kullanılabilir. Abonelerimiz tüm bu hizmetleri kullanıcı adı ve şifreleriyle ‘tek panelden’ kurup, kullanıp, yönetebilmektedirler.

Son dönemlerde 0850’li numaralardan çokça bahsedilir oldu. Siz de açıklamalarınızda 0850’li numara tahsis ettiğinizi ifade ettiniz. Nedir bu 0850’li numaralar? Kimler kullanabilir?
0850’li telefon numaraları sektörde ‘coğrafi olmayan’ diye tabir edilen herhangi bir lokasyondan bağımsız olarak kullanılabilen numaralardır. Yani aboneler 0312’li, 0212’li vb. sabit bir numarayı bulunduğu şehre göre coğrafi numara adı altında kullanıyorken 0850’li numaraları dünyanın neresinde olursa olsun interneti olduğu sürece heryerde kullanabilirler. Kurumsal firmaların ve çağrı merkezlerinin tercihi olan 0850’li numaralar, özellikle yaptığımız kampanyalarla ve uygun tarifelerimizle kurumsallığa ilk adımını atmak isteyen firmaların da tercihi olmakta- dır. Ayrıca 20.000’e yakın bireysel abonemiz de 0850’li numara hizmetlerinden yararlanmaktadır.

Netgsm’in lisanslarını ve verdiği hizmetleri göz önüne aldığımızda nasıl bir alt yapıya sahip olduğunu ve müşteri destek hizmetlerini nasıl sağladığını merak ediyoruz. Netgsm herhangi bir operatörün alt yapısını mı kullanıyor?
Netgsm gelişen IP iletişim teknik altyapısını telekom sektöründe uzman Elektronik ve Haberleşme Mühendisleri, yine alanında uzman Yazılım ve Bilgisayar Mühendislerinden oluşan AR-GE personeliyle, yani kendi teknik kadrosuyla kur- muştur. Netgsm’in kullandığı tüm yazılımlar, kendi yazılım mühendisleri tarafından yazılmaktadır. Her biri eğitimli müşteri temsilcisi, en üst seviyede müşteri memnu- niyeti sağlamak için çalışmaktadır. Netgsm’in en büyük güçlerinden biri de budur. Netgsm, haberleşme sektöründe piyasa yapıcı olan Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone grup firmaları benzeri bir iletişim firması olmayı hedeflemektedir. Bu konuda 5 yıldır yapılan çalışmalar; çağrı merkezinden, abone bilgi yönetim sistemine, fatura sistemin- den network yapısına kadar geliştirilmeye devam etmektedir.

‘Tüm iletişim hizmetleri tek panelde’ derken anlatmak istediğiniz nedir? Bir firma neden Netgsm hizmetlerini kullanmalı, sağlayacağınız avantajlar nelerdir?
Abonelerimiz tek abonelikle ve Netgsm’den edineceği abone numarasıyla ya da sabit telefon numarasını değiştirmeden Netgsm’e taşıyarak, Netgsm’in tüm hizmetlrini tek panelden yönetebilmektedir. Bu panel ile abonelerimiz SMS gönderip alabilir, sabit telefon ve softsantral (sanal santral) kurulumunu gerçekleştirip kullanmaya başlayabilirler. Bunun dışında aynı numara ve aynı panel üzerinden faks gönderip – alabilirler ayrıca sesli mesaj hizmetinden de yararlanabilirler. Netgsm’in hizmetlerini kullanan aboneler uygun tarifelerden do- layı herşeyden önce yüksek fatura ödemekten kurtulacak, kendi aralarında ücretsiz olarak sürekli ve sınırsız konuşup mesajlaşacak, aylık sabit telefon ücreti ödemeye- cek ve faturalarında %70’e varan tasarruf sağlayacaklardır. Ayrıca mevcut operatörlerden aldıkları haberleşleme hizmetlerini yeni nesil IP haberleşme ile değiş- tiren aboneler, gelişen teknolojiyi erken kullanmanın avantajını yakalayacaklar. Aboneler tüm iletişim ihtiyaçlarını tek panelden kullanıp yönetebilecekler. Bu sayede kurulum ve bakım malolacağını web sayfamızda bulunan İletişim İhtiyaç Analizi Sihirbazıyla kendi kurumları için yapabilir ve avantajlarını abone olmadan öğrenebilirler.
Netgsm’in sektöre kazandırdıklarından bahseder misiniz?
Netgsm 5809 sayılı kanuna dayalı olarak 28 Mayıs 2009’da çıkarı- lan yetkilendirme yönetmeliğiyle birlikte aldığı lisanslarla 7 senedir sektöre öncülük etmektedir. Yayınlanan yönetmeliğin hemen ardından lisansları ilk alan firma olması nedeniyle de BTK süreçlerini işletmeye başlayan ve bilinen büyük operatörlerle SES ve SMS arabağlantı sözleşmelerini ilk imzalayan firmalardan biri olmuştur. Türkiye’de elektronik haberleşme sektörünün rekabete açılmasından serbestleşmesine kadar tüm aşamalarda rekabetçi ve yenilikçi firma olarak yerini almış ve almaya devam etmektedir. Bunun dışında Netgsm, iletişim alt yapısıyla ilgili kendi teknik geliştir- melerini haberleşme sektöründeki gelişmelerle birleştirerek ülkemizin dışa olan bağımlılığını ortadan kaldıran ürün ve çözümler üretme- ye devam etmektedir. Nitekim elektronik ve haberleşme altyapısıyla ilgili konularda başarıyla bitirdiği çok sayıda TÜBİTAK projesi vardır. Bu yönüyle Türkiye’nin IP iletişim teknolojisi konusunda tecrübe kazanmış bir firmasıdır ve gelecekte de IP iletişim üzerinden gerçekleştirilecek olan katma değerli hizmetlerinde öncülük yapmayı hedeflemektedir.

IP haberleşmenin diğer ülkelerdeki yaygınlık du- rumu nedir?
Elektronik haberleşme teknolojisi 80’li yıllardan bu yana dönüşüm süreci içerisindedir. Bu dönüşümün temelinde, arayanla aranan arasında bağlantı kuran, uçtan-uca iletişim olan devre anahtarlamalı sistemden IP paket anahtarlamalı sisteme geçiş süreci vardır. Bu sürecin 30 seneye yayılmasının sebebi ise teknolojik yetersizliktir. Internetin hızlanmasıyla birlikte tamamen IP haberleşme sistemine geçilecektir. IP haberleşme sistemindeyse, ar- tık iletişim sadece ses olmaktan çıkacak  data olarak bütünleşik hale gelecektir. Diğer ülkelerdeki yaygınlık duru- munda da benzer süreçler yaşan- maktadır. Özellikle elektronik ve bilgisayar teknolojisindeki geliş- meler ve son zamanlarda mobil internetteki hız artışı bu süreci hızlandırmıştır. Diğer ülkeler ile Türkiye’nin bu süreçte aldığı mesafe çok farklı değildir.

Netgsm’in telekomünikas- yon sektöründeki yeri ve gelecekteki hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?
Netgsm olarak IP haberleşmenin önümüzdeki 5 yıl içerisinde tamamen sektöre hakim olacağını düşünüyoruz. Bilindiği üzere Net gsm 4.5G ihalesine katılmıştı. 4.5G hizmetinin yaygınlaşmasıyla birlikte IP haberleşmenin önü daha çok açılacaktır. Özellikle IP haberleşme üzerinden yapılan katma değerli hizmetler bütün yönleriyle hayatımızda etikili olacak. Onun için gelecekte bizim haberleşme olarak konseptimiz üçe ayrılmaktadır. Birincisi; internet hizmeti, ikincisi internet üzerinden yapılan katma değerli hizmetler, üçüncüsü ise haberleşmenin değiştiği bu dönemde kendi Core Network’unu kurup-işleten, Türkiye’de ilk defa Full MVNO (Sanal GSM Operatörü) hizmetini veren firma olmaktır.

E-Ticaret firmalarına özel çözümleriniz var mıdır?
En küçük işletmeden en büyük işletmeye kadar kurumsal olma yolundaki ilk adım, müşterileriniz ile görüştüğünüz ilk yer iletişim destek hizmetleridir. Bundan dolayı E-ticaret firmalarının web sayfalarında ve kartvizitlerinde kullanabilecekleri, onlara kurumsal kimlik sağlayacak olan 0850’li numaralar ve softsantral (sanal santral), mobil sms pazarlama ve diğer katma değerli hizmetlerimiz ilk tercih- leri olmaktadır. Ayrıca e-ticaret firmalarının taleplerine göre müşterilerine anlık bildirimler, şifre, sipariş ve benzeri iletiler gönderip alabilecekleri interaktif sms hizmetleri verdiğimiz özel çözümlerimiz arasındadır.
E-ticaret firmaları müşteri memnuniyetlerini arttırmak için özellikle robot operatör, şubeler arası üc- retsiz görüşme, detaylı raporlama, meşgul çalmama özelliği ve ses kaydı alabilen softsantral (sanal santral) hizmetimizi kullanmaktadır.

Tüm sohbetimizin ardından okuyucularımıza yeni bir GSM operatörü müjdesi verebilir miyiz?
10 milyon TL yatırım ve yaklaşık 20 milyon TL reklam bütçesi ile bir yıl içerisinde 250.000 abone ile tam anlamıyla sanal mobil şebeke hizmeti veren, sanal gsm operatörünü sektöre kazandırmayı planlamak- tayız. Türkiye’de BTK kurul kararı ile Full MVNO hizmetini verecek olan ilk firma Netgsm olacaktır. Bu konudaki gelişmeleri ve süreçleri www.netgsm.com.tr adresimizden veya sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

195 yorum

Mitchel KlinglesmithYayın tarihi10:33 pm - May 12, 2017

Hello. excellent job. I did not imagine this. This is a excellent story. Thanks!

http://www.corburterilio.com/

AnonimYayın tarihi9:43 pm - Tem 10, 2017

bqbBII You have remarked very interesting details ! ps nice site. аЂа‹Mediocrity knows nothing higher than itself, but talent instantly recognizes genius.аЂа› by Conan Doyle.

cours de theatreYayın tarihi10:31 am - Tem 20, 2017

Im thankful for the blog article.Thanks Again. Great.

Bir cevap yazın