Mobil Ticarete Hazır mısınız?

ileeticaretturkiye

Mobil Ticarete Hazır mısınız?

Akıllı telefonların artık aklımızı başımızdan aldığı bir dönemdeyiz. Öyle ki sosyal ağları, son dakika haberlerini dahi bilgisayar yerine en kısa yol olan cep telefonlarıyla takip ediyoruz.

Nedir Bu Mobil Ticaret?

E-ticaret artık eskisi kadar uzun formlardan oluşan bir yapıda değil. Zaten kullanıcılarda bunu istemiyor. Birkaç dokunuşla alışveriş işlemlerinin tamamlanmasını bekliyor. Buradan yola çıkacak olursak, bu imkanı sağlayacak tercihin akıllı telefonlar olmaması şaşırtıcı olurdu. Dolayısı ile bir e-ticaret siteniz varsa artık hızlı bir şekilde m-ticaret ya da açılımıyla mobil ticaret siteniz de olmalı.

Neden Mobil Ticaret?

Bir kere az önce de belirttiğim gibi, internet üzerinden yapacağınız işlemleri en hızlı şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız ilk akla gelen cihazlar akıllı telefonlar.

Her ne kadar PC ya da tabletin geniş ekran özelliğinden mahrum olsa da zaten görev almaya hazır olan bu cihazlar ilk tercihimiz olmaya devam edecek gibi.

Öte yandan Nisan ayında Google tarafından yapılan güncellemeyle de, mobil sitelerin ne kadar önemli olduğunu gördük. Mobil uyumluluk artık arama sonuçlarındaki sıralamalarda önemli bir faktör.

ABD üzerinden yapılan bir araştırmada (Adyen) e-ticaret alışverişleri yaklaşık %25 gibi bir oranla mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriliyor. Ülkemizde ise bu sayının %14’lerde olduğu varsayılıyor. E-ticaret siteniz mobil uyumlu olmadığı sürece mevcut müşterilerinizin önemli bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıyasınız demektir.

Nasıl Yapılabilir?

Mobil uyumlu olmanın birden fazla yolu mevcut. iOS ya da Android platformlara özel uygulamalar geliştirebilirsiniz ya da mevcut sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz. Eğer önemli bir müşteri kitleniz varsa daha hızlı iletişim kurmak adına mobil uygulama doğru tercih olacaktır ancak hedef kitleniz sınırlıysa mobil tasarım da bu konuda çözüm sağlayacaktır.

Ne Zaman Uygulamaya Alınmalı?

Hemen! Eğer hiçbir hazırlığınız yoksa geç bile kaldınız. Rakipleriniz çoktan bu konuda gelişme göstermeye başlamış olabilirler bile.

Kimler Bunu Düşünmeli?

E-ticaret sahipleri ya da yöneticilerinin bir an önce adım atması gerekli. Zaman geçiyor ve rakipleriniz boş durmuyor.

 

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

Bir cevap yazın