Organickid ile Annelerin İçi Rahat

ileeticaretturkiye

Organickid ile Annelerin İçi Rahat

 

Organickid kurucusu Merve Akıncı, organik renksizdir algısını kırarak 600’ün üzerinde renk ve model alternatifi ile organik bebek kıyafetlerini  satışa sunuyor.

Organik bebek kıyafeti tasarlama fikriniz nasıl ortaya çıktı?

1985 yılında İstanbul’da doğdum. Amerika’da North Carolina Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. New York’ta düzenlenen bir haute-couture defilesinde asistanlık yaparak profesyonel iş hayatına başladım. 2008 yılında asıl işi iplik ve kumaş üretimi olan aile şirketimiz Topkapı İplik’in hazır giyim bölümünün başına geçtim. Bu görevdeyken kurduğum profesyonel ekiple iç pazara yönelik bay, bayan ve çocuk hazır  giyim ürünleri tasarlayıp ve ürettim. 2012’de kızımın doğumuyla birlikte, bebek hazır giyim sektörüyle daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu sırada yine Amerika’daydım ve buradaki organik bebek giyim pazarını yakından inceleme fırsatı buldum. Topkapı İplik’in organik iplik üretiminden aldığı güç ile 2013 yılında şirket bünyesinde ve ailemin de desteğini alarak, Organickid markasını hayata geçirdim. Her zamankinden renkli, canlı ve ekonomik organik ürünler sunmak istedim.

Türkiye’de girişiminizi ilk olarak internet üzerinden gerçekleştirmenizin nedeni nedir? Mağaza açma planlarınız var mı?

Organik bebek kıyafetlerinin satışı konusunda Türkiye pazarı yurtdışından çok farklı, çok geride. Mağazalaşma konusunda Türkiye’de sayacağınız örnekler bir ya da iki olur ve genellikle bu markaların mağazaları İstanbul’da bulunuyor. Güçlü bir satış ağından bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla bu işe başlamak için en güzel platform internet olur diye düşündük ve bu şekilde başladık. Aslında markamız doğduğu andan itibaren yurtdışında pek çok noktada bulunurken, Türkiye’de kendi e-ticaret satışımız ve iyi e-ticaret kanallarının desteği ile yola çıktık. Bebek ve çocuk giyimi üzerine çalışıyoruz. Markamız %100 organik renkli ve ekonomik ürünler sunuyor. Giyim ürünleri, aksesuarlar, kozmetik ürünler ve anne ve anne adaylarına özel ürünler de sunuyoruz.

Ürünlerimize Ataköy A Plus’ta, ve City’s’deki mağazalardan da ulaşabilirsiniz.  Kapbula mağazalarında satışlarımız başladı.  Şu an için kendi sitemizden ve bir takım e-ticaret kanalları üzerinden satışa devam ediyoruz. Hedefimiz başta Türkiye’de daha sonra da Avrupa’da organik giyimde önde gelen markalardan biri olmak. Türkiye’deki organik ürün algısını değiştirmek ve tüketimini çok ileri seviyelere taşımak için büyük bir çaba harcıyoruz. Bu nedenle Organickid ürünlerini Türkiye’de ilk olarak online satışa sunduk. Öncelikli hedeflerimiz tüketicilerin organik ürün kOrganickid Genel Müdürü Merve Akıncıonusunda daha çok bilinçlenmesini sağlamak ve mağazalaşarak büyümek. Bu hedefler doğrultusunda B&G Store ile bir iş ortaklığı gerçekleştirdik. Bundan böyle Organickid ürünlerini anlaşmalı olduğumuz B&G Store mağazalarında görebileceksiniz. 2016 yılında da yeni yatırımlarımız ve yurt içindeki mağazalaşarak büyüme hedefimiz devam edecek. İstanbul başta olmak üzere, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde, AVM ve cadde mağazalarda bizi görmeye devam edeceksiniz.

Organik giyimle ilgili Türkiye’de bilinmeyen bir sürü gerçek var. Siz bu konuda insanları nasıl bilgilendirmeyi düşünüyorsunuz?

Organik ürünleri diğer ürünlerden farklı kılan özellikleri arasında en başta gelen sağlığa zararlı kimyasal kullanılmadan üretilmiş olmasıdır. Bu %100 organik olarak üretilen gıdadan giyim ürünlerine kadar her ürün için geçerlidir. Buna ek olarak organik bir ürün aynı zamanda ekolojik bir üründür. Yani üretim aşaması çevreye, tarımcıya, hayvanlara, havaya ve suya zarar vermeden gerçekleşmektedir.

Organickid’te etiketinden fermuarına, ipliğinden ambalajına kadar her şey %100 organik. Tamamıyla organik olduğumuzu uluslararası GOTS sertifikasıyla tescilledik. Organik renksizdir algısını kırıyor ve 600’ün üzerinde renk ve model alternatifi sunuyoruz. Bu sezondan itibaren siyah renk bile kullanmaya başladık. Erkek çocuklar için %100 organik siyah pantolonlar ürettik.  Bununla birlikte ülkemizde yaygın olan organik pahalıdır algısını da kırıyor ve ürünlerimizi oldukça ulaşılabilir fiyatlarla sunuyoruz. Anneler tamamlayıcı ürünler de istiyor. Omuz örtüsü, çanta vs. gibi. Bunları da ürünlerimize ekledik. Bununla birlikte İtalya’dan getirdiğimiz organik makarnalar, organik sebzelerden üretilen şampuanları da satışa sunuyoruz. Bebek ve çocuk ürünlerimizin yanına anneler için de ürünler ekledik. Annelere özel çatlak önleyici, cilt yenileyici parabensiz kozmetik ürünler satışa sunuyoruz.

İnsanların çoğu artık internet kullanımını akıllı telefonlardan yapıyorlar. Kullandığınız mobil çözümler var mı?

Tabi, organickid.com.tr aynı zamanda mobil uyumludur. Beraber çalıştığımız diğer e-ticaret siteleri de aynı şekilde çalışmaktadır.

Şimdiye kadar işinizle ilgili neler yaptınız? İlk başlangıçtan itibaren bugün geldiğiniz durum nedir ve bundan sonraki hedefleriniz neler?

Ürünlerimizdeki kaliteyi tamamıyla oturttuk. Kalite konusunda hiçbir konuda ödün vermeden özenle çalıştık. Kumaş kalitesi ve dikiş kalitesinde 43 senelik tecrübemizle hareket ettiğimizden en iyi kumaş kalitelerini kullanarak temiz bir üretim algısı oluşturduk.

Başta sadece yeni doğan bebeklere odaklanarak koleksiyonlarımızı hazırlamıştık.  Arz ve talep arttığından ve organik giyimde Türkiye’de fazla marka olmadığından 6 yaşa kadar koleksiyon hazırlamaya başladık. Aynı zamanda Home Collection adı altında, bebekler için organik nevresim takımları hazırladık. Ek olarak çeşitli tamamlayıcı ürünlerin distribütörlüğünü aldık. İtalya’dan bebek ve yetişkinler için organik sebze ile üretilen Linea Mamma Baby markalı banyo bakım ürünlerini getirdik. Gıda konusunda da yine İtalya’dan Rustichella markasının ocuklar için özel olarak ürettiği organik, glütensiz ve sebzeli Zerotre adı altında makarnalar getirdik.

Bir konuya daha dikkat çekmek isterim. Organickid ürünleri organik sertifikalı olmasının yanı sıra bir de Fairtrade sertifikalıdır. Bu dünyada bilinen, takdir edilen ve trend olan bir organizasyon olmasına rağmen, şu anda Türkiye’de bu konuyu bilen firma ve kişi sayısı ne yazık ki çok az. Fairtrade, adil ticaret anlamına gelmekte olup, çeşitli ülkelerde (Afrika’daki ülkeler gibi) güçsüz üreticilerin ekonomik olarak kendi kendilerine geçinmelerini sağlama amaçlı bir kuruluştur. Bizim aldığımız pamuklar ve üretim şartlarımız da Fairtrade üretimine uygundur. Amacımız hem sağlıklı hem de adil şartlarda üretilen ürünleri son tüketiciye sunmak. Ayrıca, Organickid şu anda sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın da birçok yerinde satışa sunulmaya başladı. Türkiye’de çeşitli şehirlerde, Avrupa’da ise çeşitli ülkelerde bayiliklerimizi vermeye başladık. En son olarak, İsviçre, Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sonra şimdi de İtalya’dayız! Üretimimizin %90’ını ihraç ediyoruz ve sahip olduğumuz GOTS ve Fair Trade sertifikalarıyla da yurtdışında adımızdan sıkça söz ettiriyoruz. Organickid ürünleri bundan böyle İtalya’da da satışta olacak. Fermuarından ipliğine, etiketinden ambalajına kadar tamamen organik olan Organickid İtalya’da da online hizmet verecek ve ürünlerini İtalya’da  www.beetuned.com adresinde satışa sunuluyor.

Başladığımız noktadan bu yana ekibimizde, üretimimizde ve ciromuzda %50’lik bir artış söz konusu. Önümüzdeki süreçte ise hedeflerimiz yine kapasiteyi arttırmak olacak. Organik ve Fairtrade sertifikalı ürünlere dünyada hızla artan bir ilgi mevcut, çok yakında Amerika ve Asya pazarlarına da girmeyi hedefliyoruz.

 

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

Bir cevap yazın