%100 Türk Ürünü Sosyal Medya Ağı SCORP

ileeticaretturkiye

%100 Türk Ürünü Sosyal Medya Ağı SCORP

E-ticaret Dergisi’nin bu sayıdaki konuğu, Scorp’un Genel Koordinatörü Batu Uğrasız, Koç Üniversitesi öğrencisiyken “internette bir şeyler yapmak lazım abi” söylemini hayata geçirmeyi başarıp yazılı ve sözlü edebiyata bir de “Görüntülü Edebiyatı” ekleyen İzzet Zakuto ve Sercan Işık’ın yüzde 100 yerli olan Scorp uygulamasının başarısını ve kuruluş hikayesini anlattı.

Scorp uygulaması nedir anlatır mısınız?
Scorp, insanların 15 saniyede fikir ve düşüncelerini özgürce belirte- bildiği bir sosyal mecra / videolu sözlük uygulamasıdır. Şu an 2.5 milyondan fazla üyesi bulunan Scorp, uygulama olarak milyonlarca insanın fikir paylaşım platformu ve sizin gibi düşünen-düşünmeyen insanları bir araya getirme özelliğine sahip.

Scorp uygulaması fikri nereden çıktı?
Sercan ve İzzet ilk olarak ABD’de başlayan, Internet üzerinden da- nışmanlık hizmeti alma furyasını Türkiye’ye taşımak isterler, Türk toplumunun herhangi bir danış- manlığa ücret ödeme alışkanlıkla- rı olmaması sebebiyle bu fikirden vazgeçtiler. Türkiye’ye has ve asla modası geçmeyen Internet sözlükleri konusunda düşünmeye başladıktan sonra, sözlük formuyla micro video yapısının birleşeceği projeler üzerinde düşünürken or- taya Scorp çıkıyor.
Kaç ortaksınız ve uygula- mayı kaç kişiyle yönetiyor- sunuz?
4 co-founder ve yatırımcılarımız mevcut. App’i yöneten full çalışan 30 kişi, toplamda 500’den fazla üniversite öğrencisi var. Ekibimiz oldukça geniş ve herkese açığız 🙂 Scorpun büyümesindeki en önemli unsurlardan biri de üniversite öğrencileriyle oluşturduğu bu ekip/ağ. Birbirlerine aile gibi bağlı insanlardan bahsediyoruz. Aile olmamız, işlerimizin de yolunda gitmesine sebep oluyor; bir girişimdeki en önemli unsurlardan biri de operasyon tarafında bu anlamda doğru işleyebilmeniz.

Scorp uygulaması sosyal medya alanında hızlı bir büyüme gösteriyor. Bunda en büyük etken nedir?
Başta college marketing’i çok iyi yapmamız ve insanların böyle bir mecraya ihtiyaç / istek duymaları; ardından uyguladığımız iş modeli ve reklam stratejileri diyebiliriz. Genç girişimciler olarak dinamik
ve hızlı çalışmayı örnek aldık ve uyguladık. Bu yapımız gereği de böyle diyebiliriz. Hızlı ve çok beyinli bir mekanizmanın ne kadar doğru eleştiri ve geliştirmelere açık olduğunu anlatmak gerçekten zor. Nasıl app aslında milyonlarca insanın farklı fikrini ve düşüncesini barındırıyorsa, ekibimiz de aynı şekilde insanların çorbaya katkısıyla büyüdü, gelişti ve işimizi bu hale getirdi.

Uygulamanızı dünyaya açma fikrinizi biliyoruz. Katılımcılarınız arasında yabancıların oranı nedir?
Almanya’da 80 binden fazla kullanıcımız oldu. Bu ay ABD’ye açıldık ve 1 ayda 30 bin üzeri kullanıcıya ulaştık. ABD’de 2. ay hedefimiz 60 bin. Umarız çok iyi gidecek 🙂

Türkiye’den GLOBAL anlamda böyle çıkacak bir start up ın eko- sistemdeki dostlarımıza örnek olmasını hayal ediyoruz. Amacımız Türkiye’den neden bu kadar çok potansiyel varken; yüzlercebinlerce start up başarıya ulaşmasın ki? sorusunun “evet çıkması çok muhtemel” hale getirmek. Asıl amacımız Türkiye’ye bağlı kalmamak. Türkiye’den neden global bir sosyal ağ markası çıkmasın fikrini zorluyoruz, bunun için de geleceği planlayarak anı yaşıyoruz. Tek hedefimiz maksimum büyümek.

 Scorp uygulamasında soruları ve konuları siz mi belirliyorsunuz, soru belirlemede katılımcıların da katkısı oluyor mu?
Tamamiyle kullanıcılar belirliyor.
Ancak içeriğin kalitesi için yardımcı ve destek veren içerik ekiplerimiz mevcut. User Generation Content dediğimiz kullanıcı bazlı içerikler çok önemli ve değerli. Her kullanıcının paylaştığı 1 içerik; bu işin büyümesinde ciddi katkılara sahip ve bunun farkında olarak onların memnuniyetini devam ettirmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Scorp uygulaması hangi ülkelerde kullanılıyor? Diğer ülkelerde kullanım varsa kullanıcılar bulundukları ülke dışında açılan konulara müdahil olabiliyor mu?
Şu anda tüm ülkelerde açık. Ama kullanım oranları ve açıldığımız yerler; Default olarak Türkiye, ardından Almanya ve Amerika. Lokasyon bazlı ayrım mevcut.

Doğaçlama bir uygulama olduğundan hukuki ya da toplumun genel kurallarına aykırılıklar olduğunda nasıl müdahale ediyorsunuz?
Kullanıcı sözleşmeleri dışında bu içeriklerin hepsinin kontrolü mo- derasyon ekiplerimiz tarafından yapılıyor. Kullanıcıların çektikleri videolar da kendi sorumluluklarında her yerde olduğu gibi. Ama bizler ilk üye olan kullanıcılara olabildiğince iyi içeriklerle app in mantı- ğını anlatmak için tutorial larımızı her daim geliştirmeye çalışıyoruz. İçeride argo kullanılıyor ama kişiye hakaret mevcut değil. Kişiye hakaret olduğu zaman o içeriği kaldırıyoruz. Hedef ve hakaret olan paylaşımlar kaldırılıyor ancak argo kullanımı, eleştiri vb. kaldırmıyoruz.

İleriye yönelik projelerinizi anlatır mısınız?
Önümüzde çok fazla todo list mevcut. Amacımız ilk başta APP içindeki özellikleri geliştirmek. Ardından ise global hale gelmek. Global olmak bizler için çok önem- li. Düşünsenize 2 öğrenci bu fikri bulup birkaç kişiye anlatıyor, onlar başkalarına, ordan başka insanlara derken… 500 kişilik bi ekip oluşturuyorsunuz (Hem de üniversite öğrencileri). Ve sonunda iş global hale geliyor. Hayal değil gerçek olması gereken şeyler bunlar ve bunun gibi pek çok projemizi zaman- la ve iyi stratejilerle yoluna koymak istiyoruz.

Scorp uygulamasını reklam alanı olarak kullanımı konu- sunda herhangi bir girişimi- niz oldu mu?
App içerisinde reklam alanı gibi bir yer yok ama bu zamana kadar 50’den fazla markayla içerik rekla- mı gerçekleştirdik. Bunlar kullanıcıyı rahatsız etmeyen doğal reklam- lar. Buna oldukça dikkat ediyoruz çünkü burası bir sosyal medya. Kullanıcılarımız her daim bizim için altın değerinde 🙂
Son olarak, Scorp’u bilen; belki bu yazıyla keşfeden herkesin bizi desteklemeye devam etmesini istiyoruz. Zamanı, okları, başarı hikayelerini ülkemize çekmek için saatlerce çalışıyoruz. Biz uyumadan önce, uyurken ve uyanır uyanmaz bu proje için ter döküyoruz. Bize bu zamana kadar destek veren herkese çok teşekkür ederiz. Aynı zamanda bize yer verdiğiniz için size de teşekkür ederiz. Scop’la kalın 🙂

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

201 yorum

seNRoB0yYayın tarihi12:52 am - Nis 15, 2017

Hey hey hey, take a gaendr at what’ you’ve done http://qhgyprdgmfl.com [url=http://evenhikmr.com]evenhikmr[/url] [link=http://whrxypi.com]whrxypi[/link]

Bir cevap yazın