Teymur JAHANGİR’in Dikkat Çekici Ve Hiç Denenmemiş Girişimi odungonder.com

ileeticaretturkiye

Teymur JAHANGİR’in Dikkat Çekici Ve Hiç Denenmemiş Girişimi odungonder.com

Kendinizden bahseder misiniz? Asıl mesleğiniz ve yaptığınız iş hakkında bilgi verebilir misiniz?
24 yaşındayım. Azerbaycan vatandaşıyım ama 8 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de yaşıyorum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra Tür- kiye’de profesyonel iş hayatına başladım. Şu an İstanbul’da bir enerji şirketinde çalışmaktayım. Boş zamanlarımda okuyorum, araştırıyorum ve yeni şeyler üzerine kafa yoruyorum.

Odungonder.com çok farklı bir tepki biçimi olmuş. Böyle bir site ve sistem kurmak nereden aklınıza geldi?
İş hayatımın dışında web projeleri üzerine sürekli olarak yeni ve farklı olabilecek fikirler üzerine düşünmeye çalışmışımdır. Özellikle Dünya’da ve Türkiye’deki başarılı girişimler hep ilgimi çekmiştir. Basit ama dikkat çekici ve hiç denenmemiş bir girişimde bulunmayı düşünürken, böyle bir fikir aklıma geldi. Bu aklıma gelen ilk proje olmadığı gibi son projem de değil. Bu sadece bir anlamda kendimi e-ticarette denemek ve yapabileceklerimi görmek için geliştirdiğim basit bir girişim, çünkü daha komplike olanlara ne zamanım ne de ekonomik kapasitem şimdilik müsait değil.

Sistemin işleyişi hakkın- da bilgi verebilir misiniz?
Odun göndermek isteyenler için sistem çok basit. Seçenek yok, tek ürün var. Yapılması gereken sadece siteye girmek, alıcıya ilişkin bilgileri girip ödemeyi yapmak… Tabi öncelikle kendisine odun gönderilmesini istediğiniz biri olması gerekli.

Ne zamandan bu yana faaliyet gösteriyorsunuz ve ne kadar odun gönderdiniz? Sistemi kaç kişi ile yürütüyorsunuz?
Site aktif olalı henüz 3-4 hafta oldu. Şimdiye kadar aldığım si- pariş sayısı site açılmadan evvel yaptığım tahminimin çok üzerinde. Operasyonel işleri kendim üstleniyorum. Teknik, metin ya- zarlığı ve sosyal medya hesaplarına ilişkin işlerde yardım eden gönüllü arkadaşlarım var.

Odun gönderen ve odunluk yapanlardan ne tür tepkiler aldınız?
Site yayımladıktan birkaç gün sonra çok sayıda olumlu tepkiler almaya başladım. Sanırım insanların en çok hoşuna giden esprili yanı ve her gönderimde adlarına yapılan fidan bağışı. Sipariş edenler dışında onlarca tebrik ve iyi dilekler içeren mailler alıyorum.

Çok ironik ve iğneleyici bir tepki biçimi. Kırılan gücenen ya da gönderdiğiniz odunu iade edenler oldu mu? Yoksa insanlar olgunlukla karşılayarak gülüp geçiyor mu?
Genelde insanlar sevdiklerine gönderdi ve neredeyse odun alanlardan olumsuz bir tepki almadım, tam tersi odun alanlar arasından fikri çok beğenip benimle iletişime geçenler oldu. Odun gönderen kişi isminin gizli olması seçeneğini seçebiliyor, bu durumda da bazen odunu teslim alanda gönderici bilgisine ulaşmakta ısrarcı olabiliyor. Şimdiye kadar sadece bir kişi böyle bir şakayı kaldıramayacağını söyledi.

Odungonder.com sistemini kurmadan önce odunluk yapanların oranı hakkında bir öngörünüz var mıydı? Neyle karşılaştınız?
Tabii ki böyle bir oran yoktu ama sanırım yılsonuna kadar Türkiye’de odunluk yapanların oranını ilk kez ben çıkarabileceğim 🙂 İşin doğrusu yılsonuna kadar bir tahmin yapmıştım başlamadan önce. Şimdilik gönderiler bu tah- minin oldukça üzerinde gidiyor.

Ne tür odunluklarla karşılaşıyorsunuz?
Çok farklı profilde gönderiler var aslında. Sevgi gösterisi olarak gönderenler, trip atanlar, arkadaşına espri yapanlar, karşı cins adından arkadaşını trolleyenler bile var.
Odun göndermek isteyenlerin özel olarak tercih ettikleri ağaç türü var mı, gönderilecek ağacı siz mi belirliyorsunuz?
İnsanlara gerçek odun gönderiyoruz. Herhangi seçim şansı yok. Kesilen ağaçlardan fazla kalan parçalar özel ambalajlarda gönderiliyor.
Odun göndermeyi bir de fidan dikimiyle birleştirerek yeşil alanların çoğalmasına katkıya dönüş- türmüşsünüz. Projenin bu ayağından bahseder misiniz?
Beni en çok heyecanlandıran tarafı bu aslında bu kadar kişinin fidan dikerek çevreye katkıda bulunmasına neden olmak… Her gelen ödeme başına bir vakıf aracılığı ile fidan bağışında bulunuluyor ve odun gönderen kişi adına vakıf tarafından sertifika düzenleniyor. İleride bir hatıra ormanımız olması en büyük hayalim ve bu hayale doğru hızlı adımlarla ilerliyorum.
Eklemek istedikleriniz?
Tamamen doğal bir tepki ihtiyacından doğdu bu site ve beklenmedik bir ilgi gördü. Olumlu olumsuz her tepki gösterene ve ilgi duyana çok teşekkür ediyorum. İleride gerçekleştireceğim yeni işlerim için de çok büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtmek isterim.

 

Yazar hakkında

eticaretturkiye administrator

Bir cevap yazın